Wycieczka Relacja
Puszczykowo
Każdy nowy dzień jest kwiatem
Który zakwita w naszych rękach
Tam gdzie się kocha, nigdy nie zapada noc.
Serce to cząstka człowieka,
Które tęskni, kocha i czeka.
Dnia 22 . 09 . 2013 . wyjechaliśmy na wycieczkę , którą zorganizował Sołtys Kamiennika . Wyruszyliśmy w podróż godzinie 6.00 . Trasa wiodła do : Puszczykowa , Rogalina , Kórnika i Tulec .
Wycieczka nasza może być wspaniałym wstępem do głębszego poznania wielu miejsc w naszym kraju . Jednakże głównym celem naszego wyjazdu jest pokazanie , że Polska to kraj bardzo piękny i atrakcyjny do zwiedzania .
Miasto Puszczykowo położone jest w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego, częściowo w dolinie rzeki Warty, około 17 km na południe od Poznania. Grupa nasza tu w Puszczykowie odwiedziła muzeum i dom Arkadego Fiedlera . Wokół domu rozciąga się ogród, zwany przez gospodarzy Ogrodem Tolerancji w , którym ustawiono kilkanaście dużych rzeźb, będących replikami słynnych zabytków różnych prehistorycznych kultur. Są wśród nich m.in.: posąg z Wyspy Wielkanocnej, głowa olmecka z Meksyku, aztecka bogini życia i śmierci Coatlicue , totem indiański z Kanady, egipski Sfinks i posąg Buddy z doliny Bamjan w Afganistanie. Jest tutaj również model piramidy Cheopsa (o wysokości 6,36 m) do , którego można wejść , dlatego aby zaczerpnąć kosmicznej energii… Najnowszym i największym eksponatem w ogrodzie jest rekonstrukcja flagowego okrętu Krzysztofa Kolumba „Santa Maria” . Następnie replika samolotu z okresu II wojny światowej i wiele różnych pamiątek z miejsc które odwiedził : Arkady Fidler
Rogalin
Historia pałacu rogalińskiego sięga 2 poł . XVIII wieku, kiedy właścicielem dóbr stał się Kazimierz Raczyński, późniejszy marszałek koronny na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W 1991 roku syn twórcy rogalińskiej galerii – Edward Bernard hr.Raczyński Prezydent RP na Uchodźstwie, powołał Fundację im.Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, której przekazał prawa własności do pochodzących z pałacu dzieł sztuki oraz zespołu rezydencjonalnego.
Położoną malowniczo w dolinie Warty rogalińską rezydencję wraz z ogrodem francuskim z drugiej połowy XVIII wieku, otacza malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim , z unikatowym w skali europejskiej skupiskiem starych dębów. Spośród nich największą sławą cieszą się , noszące imiona legendarnych słowiańskich braci , dęby Lech, Czech i Rus.
Kórnik
Polak, chociaż stąd między narodami słynny,
Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny.
Największą atrakcją i jednocześnie Najcenniejszym zabytkiem Kórnika jest zespół
zamkowy: zamek , trzy oficyny, wozownia,
Zwiedzić można Arboretum i Pawilon parkowy podziwiać przepiękną i malowniczą rezydencję Działyńskich powstałą na bazie późno średniowiecznego rycerskiego zamku. Obiekt ten uznawany jest za zabytek klasy zerowej , a także jedno z najpiękniejszych polskich przykładów nowożytnej architektury neogotyckiej z świetnie zachowanymi XIX wiecznymi wnętrzami kryjącymi pełniące dzisiaj funkcje muzealne.
Wyposażone w dużą liczbę pamiątek historycznych, rzeźb, mebli, militariów, obrazów, trofeów myśliwskich, zbiorów podróżniczych, etnograficznych oraz archeologicznych sprawiają , że dokładne zapoznanie się z całością kolekcji może zająć turyście niemal cały dzień .
Romantyczny Zamek Kórnicki otoczony jest pięknym parkiem, który warto odwiedzić szczególnie w maju podczas kwitnienia magnolii, azalii i różaneczników oraz jesienią, gdy złocą się i czerwienią liście. Park tak jak i zamek , przechodził różne koleje losu. W II poł. XVIII w. Teofila z Działyńskich Szołdrska‐Potulicka zmieniła przyzamkowy ogród w modny ówcześnie park w stylu francuskim ze strzyżonymi żywopłotami, sztucznymi sadzawkami, kamiennymi figurkami i wodotryskami.
Tulce
Wołasz Boga, On często schodzi po kryjomu
I puka do drzwi twoich, aleś rzadko w domu.
Ostatnim miejscem naszego wyjazdu było sanktuarium w Tulcach gdzie kustoszem jest były proboszcz naszej parafii : Ksiądz Kanonik Marian Libera . Podczas spotkania przy kawie Ksiądz Marian opowiedział nam w skrócie o historii kościoła w Tulcach .Pierwszy kościół wybudował Piotr Włast Dunin w XII wieku : tak mówi historia z tamtych lat , którą spisał nasz wielki kronikarz Jan Długosz . Niedaleko Tulec w roku 1419 – piorun uderzył w orszak króla Władysława Jagieły zabijając dwóch ludzi .Podczas tego zdarzania ucierpiał także król doznając bólu w prawej ręce , który minął po kilku dniach . Historycy przypuszczają iż figura Matki Bożej z Dzieciątkiem powstała około 1500 roku . Kult Matki Bożej w Tulcach wzrastał , a szczególnie podczas najazdu szwedzkiego . Po kawie i wspomnieniach posługi kapłańskiej w naszej parafii udaliśmy się do kościoła . W kościele o godzinie 17.00 Ksiądz Marian odprawił Mszę Świętą podczas , której podziękował nam za przybycie . Po wspólnym grupowym zdjęciu pożegnaliśmy się i udaliśmy się w drogę powrotną .
Engelbert Urbanek