Wycieczka

611

WYCIECZKA DO GNIEZNA I BISKUPINA

 Bóg, Ho­nor, Oj­czyz­na.                                                                                            

Trzy praw­dy mis­ternie zap­le­cione w gru­by war­kocz.                 

War­kocz, o który trze­ba dbać .

Na zakończenie wakacji, w dniu 30.08.2014r. odbyła się wycieczka do Gniezna i Biskupina zorganizowana przez sołtysa wsi Kamiennik pana Engelberta Urbanka wraz z Radą Sołecką. Wyjazd dla mieszkańców Kamiennika odbył się z zgodnie z planem ok. godziny 6.00. Nie trzeba było czekać na spóźnialskich, ponieważ wszyscy dotarli pod kaplicę w Kamienniku jeszcze przed czasem. Najmłodszy uczestnik wycieczki, siedmioletni Przemysław Graś dzielnie czekał wraz z tatą i starszym bratem na przyjazd autobusu. Nie straszna mu była wczesna pora, liczyła się tylko dobra zabawa i ciekawość zwiedzania.

Po 2,5 godzinnej podróży dotarliśmy do Gniezna, gdzie przy Katedrze czekał na naszą grupę przewodnik. Na początku udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie w trzech salach oglądaliśmy filmy w formacie 3D o powstaniu państwa polskiego oraz pierwszych władcach Polski. Oprócz filmu podziwiać mogliśmy wystawy poświęcone ludziom zamieszkującym tereny Ziemi Gnieźnieńskiej sprzed tysięcy lat. Z muzeum udaliśmy się wraz z przewodnikiem do Katedry, gdzie wielu z nas po raz pierwszy na własne oczy zobaczyć mogło najsłynniejsze w Polsce drzwi przedstawiające żywot św. Wojciecha. Przewodnik oprowadził naszą grupę po wnętrzu Katedry dokładnie opowiedział o jej budowie i słynnych Polakach, którzy ją odwiedzali oraz księżach odprawiających tam msze.

W Gnieźnie odbyliśmy również spacer po Starym Rynku, gdzie raczyć się mogliśmy pięknymi widokami.

            Z legendarnej pierwszej stolicy Polski udaliśmy się do Biskupina, by zobaczyć zrekonstruowaną osadę sprzed ponad 2,5 tysięcy lat. Najpierw jednak wybraliśmy się na obiad, by posilić się przed trudami dalszej wędrówki. Po obiedzie i krótkim odpoczynku nabraliśmy sił i chęci do dalszego zwiedzania. W Biskupinie podobnie jak wcześniej w Gnieźnie czekał n nas przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób streścił nam historię ludów zamieszkujących tamtejsze tereny oraz naukowców badających i uczestniczących w odbudowie osady. Oprowadzono nas m.in. po domostwach, pracowni kaletniczej, tkackiej oraz wyrobu garncarstwa. Można było zakupić pamiątki dla bliskich (piękne wiklinowe kosze, miód lub własnoręcznie robione instrumenty muzyczne). Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy muzeum, gdzie przewodnik pokazał nam przedmioty należące do ludów z kultury łużyckiej. Opowiedział o ich życiu, wierzeniach oraz zainteresowaniach. Podczas trwania wycieczki nasz sołtys dzielnie wszystko fotografował, by móc podzielić się zdjęciami na facebookowym profilu naszej wsi.

Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzy ruszyliśmy w drogę powrotną do Kamiennika. Z niecierpliwością czekamy na kolejną fascynującą wycieczkę zorganizowaną przez Sołectwo wsi Kamiennik.

Beata Dymek

Poprzedni artykułRelacja z Festynu Wiejskiego 2014
Następny artykułDożynki 2014