Dożynki Gminne 2016

1454

TAM MA OJCZYZNA

Tam ma ojczysta, ukochana ziemia,
Gdzie łany zboża złotym kłosem stoją,
Gdzie strzechą kryta rodzinna zagroda
I serce matki najtkliwszą ostoją-
Tam ma ojczyzna.

11 września świętowaliśmy „Dożynki Gminne”, które w tym roku zorganizowano w Pęckowie. Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą, koncelebrowaną mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Ignacego Loyoli, którą odprawili: Ks. Proboszcz Parafii Pęckowo – Andrzej Leda, Dziekan Dekanatu Wieleńskiego Proboszcz Parafii Piłka – Sławomir Olejniczak, Ks. Proboszcz Parafii Drawsko – Piotr Matuszewski. Po mszy uczestnicy obchodów tego doniosłego święta plonów na czele ze Starostami Dożynek udali się tradycyjnym korowodem na teren przy świetlicy wiejskiej. Konferansjerzy – Klaudia Dembska i Filip Marks witając Rolników i ich Rodziny rozpoczęli część artystyczną.

Oprawę muzyczną mszy dożynkowej, przemarszu korowodu i pokazowy koncert zapewniła wieleńska orkiestra dęta działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu, który działa pod przewodnictwem p. dyrektor Alicji Adamczyk. Obecność orkiestry była akcentem podziękowalnym dla młodzieży z gminy Drawsko grającej w orkiestrze.

W czasie ceremoniału dożynkowego uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji złożyli na ręce starostów dożynek – Ewy Marut z Drawska i Bartosza Mądrawskiego z Pęckowa najważniejszy symbol dożynek – chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, który dzięki codziennej pracy rolnika trafia na nasz polski stół.

Włodarz regionu Wójt Gminy Drawsko – Marek Tchórzka podkreślił znaczącą rolę polskiego rolnictwa dziękując jednocześnie za trud i wysiłek włożony w umiłowanie ziemi zachęcając do odważnych decyzji i dużej determinacji. Sołtys Pęckowa – Leszek Matelski dziękował mieszkańcom za liczne dekoracje dożynkowe przy swoich posesjach, przy których nie sposób jest się nie zatrzymać. Tegoroczne dożynki swoją obecnością uświetniło wielu gości, m.in. poseł Krzysztof Paszyk, asystentka posła Błażeja Pardy Małgorzata Jędrych, Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego reprezentujący Starostę – Zbigniew Piątek, Radny Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego – Bartosz Niezborała, Przewodniczący Rady Gminy Drawsko – Edward Wiewiórka, radni gminni, sołtysi oraz przedstawiciele związków i organizacji rolniczych.

Gdy na scenie prezentował się zespół „BAJP” w składzie: Józef Broka, Andrzej Przewoźny, Grzegorz Buśko i Marian Przybylski, wówczas wielu mieszkańcom przypomniały się lata młodości. To zespół grający w latach 70., który po latach odpoczynku wykonał kilka prób, by tego dnia znów grać dla swojej publiczności. I udało się! Do późnych godzin nocnych mieszkańców bawiła najpierw gwiazda wieczoru – zespół „FOCUS”, a później zespół A.K.T.

Oprócz atrakcji na scenie organizatorzy zagospodarowali również miejscowy plac. W „konkursie z nagrodami” do wygrania było szereg cennych nagród; główną nagrodą był laptop, którego właścicielem został Mirosław Pfajfer z Pęckowa. Dzieci mogły się wyszaleć na „dmuchańcach”, a najmłodsi i dorośli chętnie korzystali z różnorodnych stoisk gastronomicznych i handlowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych maszyn rolniczych i sprzętu gospodarstwa domowego Państwa Elżbiety i Józefa Broki z Pęckowa. Wśród eksponatów codziennego użytku były te z okresu przedwojennego i z lat 70., m.in. kołowrotki, koponki, tary do prania, patefony, radia, garnki ceramiczne, krajalnice, młynki do kawy.

Wspominając rolniczy trud, który każdego dnia mieszkańcy naszych okolic wkładają w uprawę ziemi, nie można nie wspomnieć o trudzie, jaki włożyli uczestnicy dożynek w przygotowanie tradycyjnych wieńców dożynkowych. Ich urodę można było podziwiać już w kościele oraz podczas uroczystego przemarszu na teren imprezy, gdzie wieńce zostały wyeksponowane pod samą sceną tak, aby wszyscy mogli docenić ich wyjątkowość oraz kunszt i ogrom pracy włożony w ich wykonanie. Komisja konkursowa uhonorowała wieńce dożynkowe następująco:
1m. Sołectwo Moczydła
2 m. Sołectwo Piłka
3 m. Sołectwo Drawsko
4 m. Sołectwo Kawczyn
5 m. Sołectwo Kamiennik
6 m. Sołectwo Chełst
7 m. ex aequo: Kwiejce, Pęckowo i Kwiejce Nowe.

W konkursie „Wyróżnieni rolnicy” nagrodzeni zostali:
– Marlena i Krzysztof Niezborała
– Barbara i Mateusz Zydor
– Alicja i Zbigniew Graś

Trzy miesiące temu został ogłoszony konkurs „Piękna wieś – dziełem jej mieszkańców”, oto laureaci:
– w kategorii „ ogródek przydomowy”
1 m. – Elżbieta i Jarosław Furman z Drawskiego Młyna
wyróżnienie – Elżbieta i Zenon Sotek z Kamiennika
– w kategorii „domki jednorodzinne”
1. Małgorzata i Szczepan Konieczni z Chełstu
Ex aequo
1 m. Halina i Jerzy Nawrot z Drawska
wyróżnienie: Magdalena i Michał Kowal z Piłki, Edyta i Zbigniew Bilscy z Pęckowa
– w kategorii „zagroda wiejska”
wyróżnienie – Jarosław Królik z Kamiennika

Sylwia Marek

Poprzedni artykułDożynki Parafialne 2016
Następny artykułWycieczka