” Dożynki Gminne 2017 ”

1601

Dożynki Gminne – relacja!

Poznaj swój kraj, abyś umiał nim gospodarować ,

Kochaj każdy skrawek tej ziemi i                             każdego Polaka, bo ziemia to twoja matka,                          a Polak to twój brat ,

            Po bardzo trudnych miesiącach pracy rolników, spowodowanych nadmiarem opadów, zorganizowano w dniu 3 września w Chełście   Dożynki Gminne. Włodarz regionu, Wójt Gminy Drawsko – Marek Tchórzka w swoim wystąpieniu dziękował rolnikom za zebrany plon, wysiłek, determinację, bezinteresowne oddanie i przywiązanie do ziemi. Podkreślał, że rok 2017 jest wyjątkowo trudny dla pracujących na roli, ale również dla wszystkich mieszkańców. Niekorzystna aura – zalane pola, drogi, podtopione piwnice, to skutki pogodowego żywiołu wobec jakiego jesteśmy bezsilni. Do dziś nie zabrano z pól wszystkich zbóż; są straty w jesiennych zbiorach warzyw, owoców, ziemniaków, buraków.
            Mimo  tych wszystkich przeciwności nadszedł czas na dożynki. Organizatorami tegorocznego święta była Gmina Drawsko i Sołectwo wsi Chełst. Na uwagę w tym momencie zasługuje fakt wyjątkowo udanych, pełnych humoru i realizmu ozdób dożynkowych wykonanych samodzielnie i z własnej inicjatywy przez mieszkańców Chełstu a także sąsiednich wsi: Kawczyna i Moczydeł, które nie tylko ozdabiały zachodnią część gminy, ale również zachęcały do przyjścia na dożynki. Barwny korowód, w asyście wieleńskiej orkiestry dętej przeszedł główną ulicą Chełstu do kościoła pw. NMP Częstochowskiej. Kapłani – Proboszcz Parafii Drawsko Piotr Matuszewski oraz Proboszcz Parafii Niegosław Tomasz Franieczek podczas homilii mówili również o trudnym czasie dla polskiego rolnictwa, modląc się o poprawę warunków pogodowych i dokończenie żniw. Zgodnie z tradycją poświecono chleb i wieńce dożynkowe, które w orszaku dożynkowym, zaniesiono na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
            Konferansjerzy – Bartosz Niezborała i Paweł Piątek – znany dla wszystkich jako „Józek z Kamiennika” rozpoczęli część artystyczną. Z pewnością ten humorystyczny akcent wywołał sporo śmiechu i pozwolił choć na parę godzin oderwać się zebranym od problemów dnia codziennego. Zachodnia część gminy słynie bowiem z gwarowych kabaretów, które układa i nad którymi czuwa p. Mariusz Niezborała. Tak było i tym razem. Najważniejszym punktem był oczywiście obrzęd dożynkowy, który zaprezentowali z prawdziwie aktorskim wdziękiem uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chociszewskiego w Chełście. Ceremoniał przekazania Starostom dożynek – Lucynie Kubiś z Drawska i Grzegorzowi Ślusarczykowi z Chełstu, chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów symbolizował dostatek przez cały rok. Jak dożynki to oczywiście folklor, ludowość i tradycja. Uczniowie gimnazjum, oddziału zamiejscowego w Chełście również przygotowali ciekawy program artystyczny. Nie zabrakło zaprzyjaźnionego z Gminą Wieleń zespołu „Rożanie” z Roska, wystawy starych maszyn rolniczych, degustacji ciast, chleba wiejskiego ze smalcem i ogórkami. Na scenie pojawił się rodzinny zespół „Saga”, który przeprowadził publiczność przez różnorodny repertuar. I w końcu przyszedł czas na gwiazdę wieczoru. Tym razem postawiliśmy na młode talenty, finalistów telewizyjnego programu „Disco Star” –„Joker Squad”.
Sołtys wsi Chełst – p. Agnieszka Głogowiec powitała gości i wypuściła gołębie, które są symbolem pokoju i dobrej nowiny. Wśród zaproszonych znaleźli się między innymi:
– Edward Wiewiórka – Przewodniczący Rady Gminy Drawsko
– Tadeusz Teterus – Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki
– Zbigniew Piątek – Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego
– Bogdan Tomaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego
– Bartosz Niezborała – Radny Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego
– Mateusz Dymek i Grzegorz Ślusarczyk – przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej
– Anna Fręś – Zastępca Wójta Gminy Drawsko
– Anna Zurman – Skarbnik Gminy Drawsko
            Oprócz atrakcji na scenie organizatorzy zagospodarowali również miejscowy plac. Dzieci mogły wyszaleć się na dmuchańcach, w małpim gaju, zabawach przygotowanych przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Potrzebowice. Dużym zainteresowaniem cieszył się „Konkurs z nagrodami”, w którym właścicielem laptopa została p. Ewa Woźniczka z Piłki. Do wygrania był również rower, portfel z zawartością 1.000 zł, żywa kaczka ufundowana przez mieszkańca Chełstu – p. Leszka Zielonego oraz szereg innych nagród.
Wspominając rolniczy trud, który każdego dnia mieszkańcy naszych okolic wkładają w uprawę ziemi, nie można nie wspomnieć o pracy, jaką włożyli uczestnicy dożynek w przygotowanie tradycyjnych wieńców dożynkowych. Ich urodę można było podziwiać już w kościele oraz podczas uroczystego przemarszu na teren imprezy, gdzie wieńce zostały wyeksponowane pod samą sceną tak, aby wszyscy mogli docenić ich wyjątkowość oraz kunszt i ogrom pracy włożony w ich wykonanie. Komisja konkursowa uhonorowała wieńce dożynkowe następująco:
1m. Sołectwo Moczydła
2 m. Sołectwo Kawczyn
3 m. Sołectwo Drawsko
4 m. Sołectwo Chełst
5 m. Sołectwo Kamiennik
oraz Sołectwo: Piłka, Kwiejce Nowe, Pełcza, Pęckowo
W konkursie „Wyróżnieni rolnicy” nagrodzeni zostali:
– Maria Adam Dymek
– Ewelina Franciszek Mazur
– Alina Wojtkowiak
Trzy miesiące temu został ogłoszony konkurs „Piękna wieś – dziełem jej mieszkańców”, oto laureaci:
– w kategorii „ ogródek przydomowy”
1 m. – Marzanna Mirosław Dymek z Drawskiego Młyna
wyróżnienie – Izabela Marcin Fałat z Kawczyna
                        Kinga Mariusz Jasińscy z Pęckowa
– w kategorii „domki jednorodzinne”
1m. Lidia Piotr Jedyńscy z Pęckowa
wyróżnienie – Marianna Marcin Borowicz z Kamiennika
                        Hanna Gapska z Drawska
– w kategorii „zagroda wiejska”
wyróżnienie – Ewa Grzegorz Ślusarczyk z Chełstu
                        Małgorzata Leszek Burzyńscy z Pęckowa
W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób pomogły przy organizacji tegorocznego Święta Plonów. Nie sposób wymienić wszystkich, bo przygotowanie całej uroczystości to praca wielu osób, bez których byłoby to trudne.
Święto Plonów zakończono wspólnym spotkaniem rolników z włodarzem regionu – Wójtem Gminy Drawsko, Przewodniczącym Rady Gminy Drawsko,  Sołtysem i Radą Sołecką wsi Chełst, samorządowcami oraz zaproszonymi gośćmi.
Sylwia Marek
Poprzedni artykułDożynki Parafialne 2017
Następny artykułAndrzejki w Kamienniku 2017