Dożynki Gminne – relacja
” Jak chlebem powszednim
dzielmy się w zgodzie
tak dobrymi słowami
dzielmy sie na codzień.
Chleb ma moc niebywałą
więc chylmy przed nim czoła
On usta krzyczące zamknąć może
I serce otworzyć zdoła”.
Żniwa to ukoronowanie całorocznej pracy rolnika, największe w roku święto gospodarskie rolników, po zakończeniu prac polowych i zebraniu plonów. Pielęgnowanie tradycji i zwyczajów jest spełnieniem dobrego obowiązku zachowania naszej tożsamości dla kolejnych pokoleń. W swojej wypowiedzi włodarz regionu Wójt Gminy Drawsko – p. Marek Tchórzka podkreślał trud pracy rolników, szeroką wiedzę, jaką musi posiadać każdy z nich, aby prowadzić w dzisiejszych czasach gospodarstwo rolne, które trochę zaczyna przypominać przedsiębiorstwo. Długotrwała susza spowodowała, że tegoroczny rok był bardzo trudny i bardzo słaby, jeśli chodzi o jakość i ilość plonów. Samorząd Gminy Drawsko w swoich działaniach wychodzi rolnikom naprzeciw, a w tym roku bardzo szczególnie, co ma odzwierciedlenie w ponad 150 złożonych wniosków suszowych, które zostały już przekazane do Wojewody Wielkopolskiego oraz w postaci umorzeń i ulg w podatku rolnym.
Reprezentantami rolników – Starostami tegorocznych dożynek byli p. Renata Antkowiak i p. Ryszard Pachulski z Drawska. Starościna wraz z mężem Romanem i synem Hubertem prowadzą gospodarstwo o powierzchni 47 ha, w tym 23 ha stanowią lasy. Jest to gospodarstwo rodzinne, z tradycjami, wielopokoleniowe, nastawione na chów krów, bydła opasowego i drobiu na własne potrzeby. Gospodarstwo p. Starosty – Ryszarda Pachulskiego to 38 ha gruntów rolnych i łąk; nastawione głównie na produkcję mleka. Oba gospodarstwa korzystają z programów i dotacji unijnych, stale się rozwijają.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się przemarszem barwnego korowodu dożynkowego do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drawsku, gdzie Ks. Proboszcz Piotr Matuszewski wraz z Księżmi: Kanonikiem Antonim Śpikowskim, Dziekanem Dekanatu Wieleńskiego Proboszczem Parafii Piłka – Sławomirem Olejniczakiem oraz Proboszczem Parafii Pęckowo – Andrzejem Ledą odprawili koncelebrowaną mszę św. Dary przed ołtarz zanieśli Starostowie, Wójt Gminy Drawsko z Sołtysem wsi Drawsko oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Drawsku. Wśród darów był chleb, który jest wyobrażeniem pracy, ponadczasowy pokarm ludzkiego trudu, wino które jest obrazem cierpienia, a także kwiaty polne, owoce, warzywa i wieniec dożynkowy, które były elementami obrzędu dożynkowego.
Tego dnia posesje Drawska były pięknie przystrojone, zachwycały widokiem i pomysłowością. Dumny paw, koń z zaprzęgiem, stare maszyny rolnicze, wycinki rolniczych krajobrazów, były przedmiotem podziwu i zdjęć robionych jeszcze w dniach po imprezie.
Uroczystości w drawskim amfiteatrze rozpoczął koncert wieleńskiej orkiestry dętej, której prezesem jest p. Łukasz Piochacz, a kapelmistrzem – Tomasz Wyżykowski. Na podkreślenie zasługuje duży udział młodzieży z Gminy Drawsko w orkiestrze oraz profesjonalizm muzyków. Oficjalnego otwarcia Dożynek Gminnych 2018 r. dokonali organizatorzy – Wójt Gminy Drawsko – p. Marek Tchórzka i Sołtys wsi Drawsko – p. Tadeusz Babiak, którzy powitali Starostów tegorocznych dożynek – p. Renatę Antkowiak i p. Ryszarda Pachulskiego .
Najważniejszym punktem dożynek był oczywiście obrzęd dożynkowy, który zaprezentowali z prawdziwie aktorskim wdziękiem uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku, przygotowani pod kierownictwem p. Małgorzaty Stróżyńskiej. Prace żniwne, panujące zwyczaje, przeplatane ludowymi przyśpiewkami i oczywiście najważniejszy element ceremoniału – przekazanie Starostom, Wójtowi i Sołtysowi Drawska darów ziemi, dodały powagi klimatowi tegoż święta. Bardzo miłym i wzruszającym akcentem było częstowanie na końcu obrzędu, przez Starostów, chlebem poświęconym podczas dożynkowej mszy.
Niesamowitą zabawę zapewnił wszystkim występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Brygida i Robert Łukowscy”. Wspaniały koncert, bardzo dobry kontakt z drawską publicznością, śląski humor dostarczyły dla nas wszystkich niezapomnianych wrażeń. A pamiątką są liczne płyty, które otrzymali mieszkańcy i goście od wykonawców oraz mnóstwo zrobionych zdjęć, zarówno tych podczas koncertu, jak i za kulisami sceny.Całość niedzielnej imprezy zakończono wspólnym spotkaniem rolników z włodarzem regionu – Wójtem Gminy Drawsko, Przewodniczącym Rady Gminy Drawsko, Sołtysem i Radą Sołecką wsi Drawsko, samorządowcami oraz zaproszonymi gośćmi.
Szanowni Mieszkańcy!
Dożynki, to jedna z najważniejszych tradycji polskiej wsi, która przetrwała do dnia dzisiejszego; angażuje i łączy lokalną społeczność, przekazuje wartości szacunku do plonów ziemi i pracy rolnika. Impreza, to całokształt pracy szerokiego grona osób i instytucji, dlatego w imieniu Samorządu Gminy Drawsko składamy serdeczne podziękowania: Rolnikom i ich Rodzinom za codzienną pracę, Starostom Dożynek – za godne reprezentowanie Rolników, konferansjerom – Indze Dolnej i Patrycji Lejman za pracę na scenie, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej wsi Drawsko oraz współpracownikom Urzędu Gminy Drawsko i innych jednostek za pomoc przy organizacji imprezy, duchowieństwu za modlitewne wsparcie .
W sposób szczególny chcemy podziękować Sołtysom i Radom Sołeckim oraz wszystkim Mieszkańcom, którzy byli zaangażowani w wykonanie tych pięknych wieńców dożynkowych. Ogrom pracy, zaangażowanie, zwłaszcza przy deficycie tegorocznych plonów były z pewnością nie lada wyzwaniem!
Wyniki konkursów dożynkowych:
Konkurs „Wyróżnieni Rolnicy”
p. Maria Broka z Chełstu
p. Katarzyna i Damian Andrzejkowicz z Drawska
p. Wiesława i Edward Henke z Drawska
Konkurs „Piękna wieś – dziełem jej mieszkańców”
Kategoria „Ogródki”
1 miejsce – Elżbieta i Engelbert Urbanek z Kamiennika
2 miejsce – Joanna i Rafał Chorzewscy z Drawska
Wyróżnienie – Agnieszka i Krzysztof Dymek z Drawskiego Młyna
Wyróżnienie – Martyna Beska z Pęckowa
Kategoria „Domki Jednorodzinne”
1 miejsce – Marlena i Krzysztof Lala z Chełstu
2 miejsce – Marta i Tomasz Kowalczyk z Drawskiego Młyna
Wyróżnienie – Danuta i Eugeniusz Świątek z Kamiennika
Wyróżnienie – Mirosława i Marian Gapski z Pęckowa
Wyróżnienie – Danuta i Piotr Kuźmiak z Drawska
Kategoria „Zagroda Wiejska”
Wyróżnienie – Ewelina i Marek Błoch z Pęckowa
Kategoria „Piękna Wieś”
Wyróżnienie – Sołectwo Kamiennik
Konkurs „Najładniejszy wieniec dożynkowy”
1 miejsce – Sołectwo Moczydła
2 miejsce – ex aequo :Sołectwo Drawsko, Sołectwo Chełst oraz Sołectwo Kawczyn
Wyróżnienie: Sołectwo Pęckowo, Sołectwo Kwiejce Nowe, oraz p. Maria Dembska za wieniec obrzędowy
Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego