”Dożynki – 2021 Rok ”

249

Dziękowano za plony🌻🌻🌻
Pełna galeria zdjęć pod linkiem
https://gminadrawsko.pl/aktualnosci/pokaz/3033
Gdy z pól znikają złote kłosy to znak, że już koniec lata, koniec prac żniwnych rolników. Zgodnie z zasadą naturalnych cykli przyrody, to czas na dożynki, czyli dziękczynienie nie tylko za zebrane owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, ale za cały rok. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i zadowolenia z zebranych plonów, efekt ciężkiej pracy ludzi pracujących na roli. W minioną niedzielę w dniu 5 września świętowaliśmy Dożynki Gminno-Parafialne w Piłce. Organizatorzy – Samorząd Gminy Drawsko, Sołectwo Piłka i Parafia Piłka dołożyli wszelkich starań, aby stanąć na wysokości zadania.
👉Starostowie Dożynek
Starostowie tegorocznych Dożynek Urszula Dymek i Hubert Wojtas reprezentowali Rolników na Dożynkach Gminno-Parafialnych 2021 roku w Piłce.
Urszula Dymek, mieszkanka Pęckowa, wraz z mężem Mariuszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 21 ha. W gospodarstwie jest 15 krów mlecznych oraz 10 szt. tzw. „młodzieży”. Główna produkcja gospodarstwa to mleko oraz chów bydła opasowego. Gospodarstwo jest wyposażone w niezbędne maszyny rolnicze oraz korzysta z dofinansowań zewnętrznych.
Hubert Wojtas wraz z małżonką Joanną prowadzi gospodarstwo rolne w Piłce o powierzchni 23 ha. W gospodarstwie jest 15 krów mlecznych oraz 8 szt. tzw. „młodzieży”. Główna produkcja to mleko oraz mięso wołowe. Inwestycje w maszyny rolnicze z dofinansowaniem zewnętrznym są stałym elementem rozwoju gospodarstwa.
👉Dziękczynienie Bogu za plony
Starostowie, delegacje z wieńcami, goście uroczystość rozpoczęli korowodem od krzyża na plac przy kościele, na którym odprawiona została msza św. polowa celebrowana przez Księdza Proboszcza Parafii Piłka Daniela Wachowiaka. Słoneczna aura sprzyjała modlitewnej części uroczystości w plenerze. Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko odczytał ewangelię, drugie czytanie Starościna Dożynek Urszula Dymek. Homilia nawiązywała do ciężkiej, codziennej pracy rolnika. Ksiądz modlił się w intencji Rolników i ich Rodzin, podkreślał również rolę właściwej komunikacji między ludźmi, która polega nie tylko na mówieniu, ale przede wszystkim na umiejętności słuchania drugiego człowieka. Podczas mszy poświęcono przyniesione wieńce dożynkowe oraz Dary Ziemi, które w ofiarowaniu złożyli:
– Starostwie – chleb;
– Sołectwo Kamiennik – chleb;
– Sołectwo Kwiejce Nowe – wieniec dożynkowy;
– Sołectwo Drawsko, Pęckowo, Drawski Młyn – kosz owoców i warzyw oraz kwiaty polne;
– Sołectwo Pełcza, Kawczyn, Chełst, Moczydła – kosze z grzybami;
– Wójt Gminy Drawsko, Przewodniczący Rady Gminy Drawsko, Sołtys Piłki –chleb eucharystyczny i wino mszalne.
Na koniec nie zabrakło również poświęcenia maszyn rolniczych, które mają dobrze i bezpiecznie służyć gospodarzom przez cały następny rok.
👉Ceremonia przekazania chleba
Dalszą, artystyczną część uroczystości dożynkowych poprowadził Paweł Piątek znany wszystkim mieszkańcom jako „Józek z Kamiennika”. Konferansjer wypowiedzi przeplatał regionalną gwarą, która idealnie wpasowała się w tradycje dożynkowe naszej gminy. Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko serdecznie powitał Rolników i ich Rodziny, Starostów Dożynek, wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości: Krzysztofa Czarneckiego Posła na Sejm RP, Jarosława Maciejewskiego Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Adama Bogrycewicza Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Zbigniewa Piątka i Krystiana Kawczyńskiego Radnych Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Ryszarda Jabłonowskiego Przewodniczącego Rady Gminy Drawsko wraz z radnymi, sołtysów dyrektorów szkół, kierowników jednostek organizacyjnych, prezesów i przedstawicieli stowarzyszeń, pracowników Urzędu Gminy Drawsko.
Dzisiejsza wieś to ostoja wartości. Wieś – to świat, w którym gospodaruje się na swoim, to świat, w którym ludzie tworzą wielopokoleniowe rodziny, świat w którym na co dzień żyje się w podziwie dla stworzonej przez Boga natury. Praca na wsi niesie ze sobą ogromny trud, ale wymaga też mądrości i zapobiegliwości. Wszystko to stanowi wspaniałą szkołę życia: hartowanie charakterów, wzmocnienie więzi rodzinnych, odkrywanie piękna i mądrości natury. Drodzy Rolnicy – za Waszą ciężką pracę chcielibyśmy dzisiaj Wam podziękować, a obecni wszyscy tu zgromadzeni niech będą tego wyrazem. Życzę Rolnikom i ich Rodzinom dużo zdrowia, sił, wytrwałości oraz powodzenia w osiąganiu wytyczonych celów i realizacji zamierzeń….” – akcentował w swoim przemówieniu Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko.
Życzenia dla Rolników złożyli w swoich wystąpieniach również: Krzysztof Czarnecki Poseł na Sejm RP, Jarosław Maciejewski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Adam Bogrycewicz Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Ryszard Jabłonowski Przewodniczący Rady Gminy Drawsko.
Występ dożynkowy ze śpiewem, muzyką i tańcami przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Piłce.
Głównym punktem uroczystości była ceremonia przekazania chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbóż przez Starostów Dożynek Wójtowi Gminy Drawsko. Wójt przyjmując chleb obiecał, że będzie go dzielić sprawiedliwie, tak aby nikomu w ciągu całego roku go nie zabrakło.
👉Czas wspólnego biesiadowania
Organizatorzy zadbali tego dnia również o część rozrywkową dla mieszkańców i gości. Odbyła się ona już na placu przy świetlicy wiejskiej w Piłce. Dzieci mogły skorzystać z darmowych dmuchanych zamków oraz stoisk handlowych. Dorośli mogli spróbować swych sił fizycznych w konkursie „Spacer Farmera”. Tutaj Puchar Dożynek 2021 zdobył miejscowy strażak Szymon Krystek z Piłki. W godzinach wieczornych Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko wraz z Sołtysami spotkał się z Rolnikami w świetlicy, aby podziękować za ich codzienną, trudną pracę. A frekwencja dopisała, co nas oczywiście bardzo cieszy-)
Dla wytrwałych i lubiących się bawić do późnych godzin nocnych przygrywał zespół AKT.
👉Konkursy
Podczas Dożynek rozstrzygnięto ogłoszone konkursy: „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”, „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców”, „Na największą dynię”. Wyniki prezentujemy poniżej. Miłym zaskoczeniem był przyniesiony kosz ze świeżymi grzybami przez Piotra Marchewkę z Kamiennika, za co też przyznaliśmy nagrodę wręczoną przez Wójta Gminy Drawsko i Przewodniczącego Rady Gminy Drawsko.

👉Podziękowania
W imieniu Samorządu Gminy Drawsko składamy serdeczne podziękowania za współpracę przy organizacji uroczystości: Księdzu Proboszczowi Parafii Piłka Danielowi Wachowiakowi, Sołtysowi Piłki Mariuszowi Sikorze i Radzie Sołeckiej wsi Piłka, Strażakom jednostki OSP Piłka, Dyrektorowi SP w Piłce Bernardowi Chalaszowi oraz nauczycielom przygotowującym występ: Barbarze Pertek, Annie Ławniczak i Tobiaszowi Dolnemu, Zajazdowi „Sarenka” w Piłce, pracownikom Urzędu Gminy Drawsko i Gminnego Ośrodka Kultury, Rekreacji, Turystyki i Biblioteki Publicznej Gminy Drawsko, Rolnikom oraz Mieszkańcom Piłki za udekorowanie wsi i swoich posesji, Sołtysom i Osobom z sołectw zaangażowanych w wykonanie wieńców dożynkowych, Mieszkańcom i Sołtysom Drawska, Kamiennika, Kwiejc Nowych, Pęckowa za przygotowanie witaczy dożynkowych, osobom biorącym udział w konkursach, sponsorom: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, Bankowi Spółdzielczemu w Wieleniu, Piekarni z Tradycjami w Drawsku Barbara Tryboba, PHU Semexpol w Piłce Waldemar Semrau oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy organizacji :

Gminno-Parafialnego Święta Plonów 2021.

Konkurs „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”
1 miejsce – Sołectwo Moczydła
2 miejsce – Sołectwo Drawsko
3 miejsce – Sołectwo Piłka

W dalszej kolejności Sołectwa: Kwiejce Nowe, Kawczyn, Pełcza, Kwiejce, Chełst.
Konkurs „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców”
W kategorii „ogródek przydomowy”
1 miejsce – Karolina Broka – Kawczyn
1 miejsce – Elżbieta Zenon Sotek – Kamiennik
2 miejsce – Halina Marian Kowal – Moczydła
3 miejsce – Elżbieta Zbigniew Rychlik – Drawsko
Wyróżnienie – Irena Mirosław Biniak – Kwiejce Nowe
Wyróżnienie – Natalia Damian Malchrzyccy – Pęckowo

W kategorii „domek jednorodzinny”

1 miejsce – Agnieszka Krzysztof Dymek – Drawski Młyn
1 miejsce – Monika Marek Helak – Drawsko
2 miejsce – Beata Roman Mądrawscy – Kawczyn
3 miejsce – Barbara Marian Zurman – Pęckowo

W kategorii „zagroda rolnicza”

1 miejsce– Alicja Zbigniew Graś – Moczyda
2 miejsce – Paulina Jarosław Królik – Kamiennik
3 miejsce – Tomasz Sekuterski – Pęckowo
3 miejsce – Magdalena Liszewska – Drawsko

Konkurs „Na największą dynię”

1 miejsce – Leon Noji – Pęckowo
Wyróżnienia:
– Jarosław Królik – Kamiennik
– Stefan Szczepski – Kamiennik (Gospodarstwo agroturystyczne „Brokowo”)

dr Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego

Poprzedni artykuł” Wycieczka w Góry Świętokrzyskie ”
Następny artykułSołectwo Kamiennik docenione 🧐💪