Góry Świętokrzyskie to najbardziej zaczarowane góry w Polsce. Tu przeplata się sacrum z profanum. Przyroda z architekturą. A w każdym zakątku czujemy ducha historii. Daje nam to razem najlepszych smaków mieszankę turystyczną!
Dnia 17 sierpnia . 2021 r . Stowarzyszenie – „Nasza Wieś Naszym Domem” z Kamiennika zorganizowało dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Naszym przewodnikiem był Pan Andrzej Niedbała .
Wycieczkę rozpoczęliśmy Świętokrzyskiego Króla Puszczy, który jest jednym z najstarszych Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Dąb Bartek to nasz świętokrzyski sędziwy staruszek.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Minerałów i Skamieniałości , gdzie oglądaliśmy pokaz szlifowania kamieni szlachetnych . Następnie część uczestników wzięło udział pieszo , a część pojechała Meleksem na Łysą Górę . Łysa Góra jest miejscem kultu pogańskiego. W czasach pogańskich modlono się tutaj do potrójnego Bożyszcza – Świta, Poświta i Pogody. Na północnym zboczu wzniesienia z platformy widokowej roztacza się widok na gołoborze, Dolinę Dębniańską i najstarszy polski rezerwat przyrody – Chełmową Górę. Odwiedziliśmy klasztor pobenedyktyński z relikwiami krzyża . Święty Krzyż – najstarsze polskie sanktuarium, słynące z relikwii drzewa Krzyża Świętego.
Zwiedziliśmy przepiękny klasycystyczny kościół pw. Św. Trójcy z obrazami Franciszka Smuglewicza, najstarsze gotyckie krużganki klasztorne, Kaplicę Krzyża Świętego, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów. W krypcie pod kościołem znajduje sarkofag z zachowanym ciałem wojewody ruskiego Jeremiego Wiśniowieckiego. Następnie pojechaliśmy do Świętej Katarzyny gdzie zwiedziliśmy klasztor z figurą patronki miejscowości, kapliczkę w której Stefan Żeromski jako młody uczeń zostawił podpis oglądany do dziś.
Kolejny dzień wędrówki po Górach Świętokrzyskich rozpoczął się od przejazdu do miejscowości Ujazd, do zamku Krzyżtopór – w największej Rezydencji Magnackiej w Europie poł. XVI
Znajdują się tutaj ruiny największego i najbogatszego zamku – rezydencji z XVII wieku. Zamek Krzyżtopór wzniesiony został w 1644 roku przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Monumentalny zespół pałacowy wbudowany w pięcioboczną bastionową fortecę, wg legendy wzniesiony był na wzór kalendarza: posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle sal ile miesięcy i 4 wieże będące symbolem 4 pór roku. Ponadto w ośmiobocznej wieży strop sali stanowiło egzotyczne akwarium z egzotycznymi rybami…..
Następnym punktem wycieczki była wizyta w stolicy regionu, czyli Kielcach , gdzie spacerowliśmy – Aleją Sław i deptakiem
Aleja Sław to promenada wzdłuż której znajdują się popiersia wielu wybitnych postaci, między innymi: Jimi Hendrixa, Zbigniewa Cybulskiego, Olgi Boznańskiej ,Ignacy, Paderewski , Krzysztof Kamil Baczyński ,
Spacerowaliśmy ulicą Sienkiewicza , która uważana jest za najpiękniejszy polski deptak. Z wieloma kamienicami, skwerkami, placami.
Najsłynniejszy z nich zwany jest Placem Artystów. Znany jest z wyjątkowego, jedynego takiego pomnika w Polsce – figury dzika.
Odwiedziliśmy również źródełku miłości, park miejski oraz rezerwat Kadzielni .
Wzgórze Zamkowe to jedno z najstarszych wzgórz miasta. Zobaczymy z zewnątrz najlepiej zachowany zabytek epoki Wazów – Pałac Biskupów Krakowskich. Od jego wschodniej strony romantyczny ogród włoski z wielobarwną roślinnością.
Byliśmy również w Nowej Słupi, gdzie przed legendarnym pielgrzymem Emerykiem mogliśmy wypowiedzieć miłosne zaklęcie.
Ostatnim punktem wycieczki były Chęciny. Symbolem tego starego, niedużego miasteczka jest gotycki zamek górujący nad okolicą. Ta średniowieczna budowla wzniesiona została na początku XIV wieku. Pełniła ważne funkcje: obronne, mieszkalne, administracji państwowej. Ostatecznie zamek zamienił się w ruinę po austriackim ostrzale w czasie I Wojny Światowej. Obecnie po kilku latach remontu odzyskał swój największy architektoniczny blask miasta królewskiego w drugiej połowie XVI wieku, gdzie z wieży widokowej mogliśmy oglądać urokliwe piękno przyrody Gór Świętokrzyskich .
Autor tekstu Engelbert Urbanek
FOTO Engelbert Urbanek