”Powiatowo-Gminne Święto Plonów – 3 września 2023 r. ”

288

                                                   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dziękowano za plony. 
 
 
Dożynki to czas dziękczynienia Panu Bogu za dar zebranych plonów, ale także dzień, w którym doceniona i zauważona zostaje praca polskich rolników. To czas radości także dla wszystkich korzystających z ich pracy. Tegoroczna inicjatywa organizacji powiatowego rolniczego święta należała do Samorządu Gminy Drawsko, który przy współpracy z Powiatem Czarnkowsko-Trzcianeckim oraz Sołectwem Pęckowo był współorganizatorem niedzielnego Powiatowo-Gminnego Święta Plonów 3 września 2023 r. w Pęckowie. Rolników reprezentowali Starościna Ewa Marut z Drawska i Starosta Bartosz Mądrawski z Pęckowa.

Tego dnia do Pęckowa zjechali się przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, by wspólnie z mieszkańcami powiatu podziękować za tegoroczne zbiory. Głównym punktem obchodów była dziękczynna msza dożynkowa z ofiarowaniem plonów ziemi i pobłogosławieniem chleba – owocu ziemi i pracy rąk ludzkich symbolizującego życie, radość, sytość i szczęście. Uroczystą Mszę Św. odprawił w kościele pw. Św. Ignacego Loyoli w Pęckowie Ksiądz Proboszcz Tomasz Tomczak w asyście Księży: Dziekana Dekanatu Wieleńskiego ks. Kanonika Tomasza Kolińskiego, Proboszcza Parafii w Drawsku ks. Mariusza Marciniaka oraz Proboszcza Parafii w Piłce ks. Pawła Czwojdraka. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przemaszerował z Czarnkowską Orkiestra Dętą wraz z mażoretkami na boisko sportowe w Pęckowie, gdzie odbyła się dalsza część niedzielnej uroczystości. Plenerowa scena, stoiska wystawowe i handlowe, atrakcje dla dzieci nadały temu miejscu niepowtarzalny i wyjątkowy charakter. Oficjalnego otwarcia części artystycznej Powiatowo-Gminnego Święta Plonów dokonali Feliks Łaszcz Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko. W swoich wypowiedziach podkreślili trud pracy rolnika i wartość polskiego chleba, dziękując szerokiemu gronu osób za organizację tak ważnego dla nas wydarzenia.
Konferansjerzy Anna Fręś i Paweł Piątek przedstawili sylwetki Starostów Powiatowo-Gminnego Święta Plonów, którzy tego dnia reprezentowali rolników i ich rodziny nie tylko z Gminy Drawsko, ale również z całego Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Starościna Ewa Marut z Drawska prowadzi gospodarstwo rolne wraz z bratem Wiesławem o powierzchni 20 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła opasowego oraz trzody chlewnej. Starosta Bartosz Mądrawski z Pęckowa wraz z żoną Jagodą oraz ojcem Antonim prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha. Pan Bartosz skorzystał z programu „Młody Rolnik”, który pozwolił mu na modernizację gospodarstwa i wyposażenie go w obszerny park maszynowy. Główna produkcja gospodarstwa to hodowla krów rasy Limousine; od tego roku hodowla koni rasy Koń Śląski.
Najważniejszy ceremoniał święta – obrzęd dożynkowy akcentujący piękne staropolskie zwyczaje zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie. Kto wnikliwie wsłuchał się w jego przesłanie dostrzegł wartość polskiego chleba, który na ręce Wójta Gminy Drawsko, Starosty Powiatu i Sołtysa Pęckowa złożyli Starostowie Dożynek Ewa Marut i Bartosz Mądrawski. Bo jak powiedział Starosta Powiatu Feliks Łaszcz: „Dożynki to w tradycji polskiej wielkie święto, które podkreśla całoroczną pracę rolników, a więc tych, którzy żywią nas wszystkich”. I to właśnie w obrzędzie dożynkowym starali się przedstawić uczniowie miejscowej szkoły.
Jeśli świętować to oczywiście przy dobrej muzyce. Na scenie wystąpiła tego popołudnia Karolina Bździel uczennica SP w Drawskim Młynie, która zachwyciła wszystkich niesamowitym talentem wokalnym. Tłumy publiczności zgromadził zespół Weekend z wokalistą Radosławem Liszewskim i jego tancerzami. Znane przeboje rozkołysały publicznością, których po koncercie zabawiał do późnych godzin nocnych DJ Pablo.
Oprócz tego co działo się na scenie goście i przybyli mieszkańcy powiatu mogli skorzystać z tego co było obok. Swój dorobek kulinarny, artystyczny i przebijający pomysłowością prezentowały sołectwa Gminy Drawsko. Były potrawy, ciasta, różnorodne warsztaty dla dzieci i dorosłych. Podobnie było na stoisku zaprzyjaźnionej Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania. Pięknie prezentowały się ze swoją ofertą Lasy Państwowe Nadleśnictwo Potrzebowice, Bank Spółdzielczy oraz instytucje rolnicze: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Sporo było interesujących atrakcji dla dzieci, nie wspominając już o przyciągającej wzrok wystawie nowoczesnych maszyn rolniczych.
 Rangę wydarzenia podnieśli obecni goście, a zaszczycili nas swoją obecnością: Krzysztof Czarnecki Poseł na Sejm RP, Janusz Kubiak Senator RP w latach 2005-2007, Beata Maszewska Wicewojewoda Wielkopolski, Adam Bogrycewicz Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Jarosław Maciejewski Radny Sejmiku Województwa, Wiesław Maszewski Przewodniczący Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego wraz z Radnymi Rady Powiatu, Włodzimierz Ignasiński i Jan Pertek Członkowie Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Sławomir Kryger Sekretarz Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Ryszard Jabłonowski Przewodniczący Rady Gminy Drawsko wraz z radnymi, Anna Fręś Sekretarz Gminy Drawsko – konferansjer tego dnia, Anna Zurman Skarbnik Gminy Drawsko, Leszek Matelski sołtys wsi Pęckowo współorganizator święta oraz sołtysi Gminy Drawsko wraz z radami sołeckimi, Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia, Andrzej Tadla Burmistrz Miasta Czarnków, Krzysztof Jaworski Burmistrz Trzcianki, Mariusz Grzegorek Sekretarz Gminy Czarnków, Marcin Filoda Wójt Gminy Lubasz, Stanisław Pochyluk Wójt Gminy Połajewo, Przemysław Pierko Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Czarnkowie, Krystian Szyler Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Małgorzata Boska Powiatowy Lekarz Weterynarii, Barbara Bukowska Kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony i Nasiennictwa w Czarnkowie, Tadeusz Pertek Kierownik Zespołu Doradczego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Agnieszka Kulesza Prezes Zarządu Stowarzyszenia Czarnkowsko-Trzcianecka LGD, mł. insp. Mikołaj Szydzik Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie, st. aspirant Marcin Gapski p.o. Kierownika Posterunku Policji w Drawsku, bryg. Maciej Kubacki Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie, Edward Wieczorek Prezes Zarządu Oddziału Powiatowych Związków Ochotniczej Straży Pożarnej, Beata Kościelska Powiatowy Państwowy inspektor Sanitarny w Czarnkowie, Władysław Dymek Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Czarnkowie. Ponadto gościliśmy prezesów rodzinnych ogrodów działkowych z Czarnkowa, Krzyża, Wielenia, Trzcianki oraz Pęckowa; delegacje wieńcowe, laureatów konkursów gminnych i powiatowych, przedstawicieli podmiotów rolno-spożywczych, związków i stowarzyszeń producentów rolnych, dyrektorów placówek oświatowych, członków kół gospodyń wiejskich oraz licznych wystawców.
Jak co roku Wójt Gminy Drawsko zaprosił rolników z Gminy Drawsko na wieczorne spotkanie podczas dożynek. Spotkanie to stało się już częścią tradycji rolniczego święta. Wspólne rozmowy Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Drawsko przy poczęstunku dotyczyły tegorocznych żniw oraz sytuacji w rolnictwie w Gminie Drawsko i w kraju.
 Rolnicze święto było okazją do ogłoszenia wyników wielu konkursów rolniczych na szczeblu gminnym i powiatowym, które prezentujemy poniżej:
 
 
GMINA DRAWSKO
 
Konkurs Gminy Drawsko na „NAJŁADNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY”
1m. Sołectwo Moczydła
2m. Sołectwo Drawsko
3m. Sołectwo Kawczyn
4m. Sołectwo Piłka
5m. Sołectwo Pęckowo
 
Konkurs Gminy Drawsko na „NAJWIĘKSZĄ DYNIĘ”
1m. Leon Noji z Pęckowa
2m. Feliks Mumot z Drawska
3m. Stefan Szczepski z Kamiennika
Wyróżnienie: Jarosław Królik z Kamiennika
 
Konkurs Gminy Drawsko „PIĘKNA WIEŚ DZIEŁEM JEJ MIESZKAŃCÓW”
Kategoria „ZAGRODA ROLNICZA”
1m. Alicja Zbigniew Graś z Moczydeł
2m. Ewelina Marek Błoch z Pęckowa
3m. Marcin Dymek z Kamiennika
Kategoria „ZAGRODA NIEROLNICZA”
1m Izabela Marcin Fałat z Kawczyna
2m. Marlena Mariusz Komarniccy z Chełstu
3m. Elżbieta Sotek z Kamiennika
3m. Anna Mazurowska z Drawska
Wyróżnienie Anna Grzegorz Mądrawscy z Pęckowa
 
Kategoria „NAJPIĘKNIEJSZY OGRÓDEK”,
1m. Zofia Misiołek z Drawska
2m. Elżbieta Engelbert Urbanek z Kamiennika
3m. Joanna Rafał Chorzewscy z Drawska
Wyróżnienie Halina Marian Kowal z Moczydeł
Wyróżnienie Janusz Dura z Pęckowa
 
Konkurs Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego „PIĘKNA WIEŚ DZIEŁEM JEJ MIESZKAŃCÓW”
Kategoria „ NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ”
Laureat: wieś Rosko
Wyróżnienie: wieś Pęckowo
Wyróżnienie: wieś Rychlik
 
Kategoria „ NAJPIĘKNIEJSZA ZAGRODA ROLNICZA”
Laureat: Adam Warnke z Gajewa
Wyróżnienie: Marlena Wojciechowska – Wlekła i Krzysztof Wlekły z Jędrzejewa
Wyróżnienie: Mirosława i Janusz Woźnica z Sierakówka
Kategoria „ NAJPIĘKNIEJSZA ZAGRODA NIEROLNICZA”
Laureat: Anna i Waldemar Jęśko z Połajewa
Wyróżnienie: Leokadia Brzeźniak z Kuźnicy Czarnkowskiej
Wyróżnienie: Izabela i Marcin Fałat z Kawczyna
 
 
Konkurs Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego „CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI ROLNIK ROKU”
Laureat: Grzegorz Szyler z Tarnówka
Wyróżnienie: Karola Hellmanna z Żelichowa
 
Konkurs Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego „NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY”
1m. Gmina Czarnków
Wyróżnienie: Gmina Połajewo, Gmina Drawsko
 
Konkurs Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego „NAJPIĘKNIEJSZY KOSZ DOŻYNKOWY”
1m. Rodzinny Ogród Działkowy Kolejorz Czarnków
Wyróżnienie: Rodzinny Ogród Działkowy w Trzciance i Rodzinny Ogród Działkowy w Krzyżu Wlkp.
 
MEDALION im dr. Aleksandra hr. SZEMBEKA:
– Henryk Siemieniewski z Gminy Czarnków
– Michał Knaupe z Gminy Krzyż Wielkopolski
– Mateusz Dymek z Gminy Drawsko
 
ODZNACZENIE Krajowej Rady Izb Rolniczych – „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA”
Marian Komarnicki z Gminy Krzyż Wlkp.
 
PODZIĘKOWANIA!!!
Na końcowy efekt Powiatowo-Gminnego Święta Plonów 2023 r. pracował cały zespół osób i szereg instytucji gminnych i powiatowych, którym należą się szczególne podziękowania. I dlatego w imieniu Samorządu Gminy Drawsko serdeczne podziękowania kierujemy w stronę współorganizatora rolniczego święta – Samorządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Sołectwa Pęckowo z dużym zaangażowaniem Sołtysa wsi Pęckowo Leszka Matelskiego. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Parafii Pęckowo Tomaszowi Tomczak i księżom koncelebrującym Mszę Św. za modlitwę. Uczniom Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie dziękujemy za piękny obrzęd dożynkowy przygotowany pod kierownictwem: Anny Mazurowskiej – dyrektor SP w Pęckowie i Kamili Mumot-autorki scenariusza oraz nauczycieli: Urszuli Dymek, Magdaleny Grott, Grety Misiołek, Wioletty Tecław, Marty Tomaszewicz – Molendy, Małgorzaty Śmierzchalskiej.
Za pomoc, współorganizację i przyczynienie się do uświetnienia tegorocznego Święta Plonów, dziękujemy: Pracownikom i emerytowanym pracownikom Urzędu Gminy Drawsko i Gminnego Ośrodka Kultury, Rekreacji, Turystyki i Biblioteki Publicznej Gminy Drawsko, Pracownikom Gospodarczym Urzędu Gminy Drawsko, Pracownikom Zakładu Kanalizacji i Wodociągów Sp. z o.o. w Drawsku z Prezesem Zarządu Krystianem Kawczyńskim, Strażakom – jednostkom OSP Pęckowo, Piłka i Policji, którzy sprostali logistycznemu rozłożeniu imprezy i czuwali nad bezpieczeństwem uczestników imprezy. Za pełnienie roli konferansjerów dziękujemy Annie Fręś i Pawłowi Piątek.
Szczególnie gorące podziękowania należą się Sołectwom Gminy Drawsko, które przygotowały piękne stoiska wystawowe oraz innym wystawcom. Dziękujemy sołectwom, którzy dodatkowo przygotowali witacze dożynkowe i wsparli święto finansowo.
Dziękujemy członkom Stowarzyszenia Klub Seniora „Złote Lata” z Pęckowa za przygotowanie smacznego posiłku dla naszych gości.
 Szczególne podziękowania kierujemy w stronę delegacji wieńcowych i pracujących przy wyplataniu wieńców oraz w stronę rolników z Pęckowa za udział w korowodzie i wystawę maszyn rolniczych, które udostępnili: Bartłomiej Mądrawski, Antoni Mądrawski, Michał Jusko, Andrzej Wika, Mateusz Dymek, Zdzisław Dymek, Mateusz Zydor, Marek Kowal. Rolnikom – Piotrowi Niezborała i Józefowi Sekuterskiemu dziękujemy za pomoc w dekoracji sceny. Szczególnie dziękujemy Krzysztofowi Niezborała za udostępnienie pola na parking, który był nam tego dnia bardzo potrzebny abyśmy logistycznie mogli scalić imprezę.
Dziękujemy mieszkańcom Pęckowa za przygotowanie witaczy przy swoich posesjach oraz za zaangażowanie i pomoc.
 Dziękujemy sponsorom, którzy rzeczowo bądź finansowo wsparli tegoroczne rolnicze święto. A znaleźli się wśród nich:
– BACCA FILIP BIERBASZ Drawski Młyn
– Bank Spółdzielczy w Czarnkowie
– Bank Spółdzielczy w Wieleniu
– DROMOS sp. z o.o., sp. komandytowa Huta Szklana
– DORA METAL sp. z o.o. Czarnków
– PH „Jerzyk” w Pęckowie
– GARTENBRUK s.c. Lubiewo
– Sylwia i Krystian Kawczyńscy
– Sandra i Leszek Matelscy
-Tomasz Kowal Zakład Masarski
– Mas Better Sp. z o.o. Agnieszka i Marek Spychalscy
– Metrolog sp. z o.o.
– MINI MARKET Spożywczo-Przemysłowy Ewelina Szukała
– MIRTECH sp. z o.o.
– MARBUD Sarbka
– Zakład Kanalizacji i Wodociągów w Drawsku sp. z o.o.
– WERBENA Paweł Grzelak Człopa
– Klub Seniora ,,Złote Lata” z Pęckowa
– Paweł Michałek Pęckowo
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim rolnikom i ich rodzinom za obecność, pomoc, zaangażowanie, wsparcie, ciepłe słowo i do zobaczenia za rok!
dr Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego
 
 
 
 
Poprzedni artykuł”Dożynki Parafialne – 2023 ”
Następny artykuł”Życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne – 2023 Rok ”