Historia Kamiennika – Szkoła

1365

 

Strajk Dzieci Wrzesińskich   – dotarł również do Kamiennika

„My z Tobą Boże rozmawiać chcemy,
lecz „Vater unser” nie rozumiemy
i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać,
boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz”.
anonimowy wiersz napisany przez dzieci wrzesińskie’’

                                                                                                                                                                                                       W  tutejszej szkole wybuchł strajk szkolny spowodowany tym , że ówczesne władze szkolne usiłowały wprowadzić niemiecki język do nauczania Religi . Trwał on od wakacji jesiennych 1906 r. do lipca 1907 r. Na ogólną ilość dzieci 55 , z starszych roczników  strajkowało zaraz po wybuchu  54 dzieci . Z dniem 15 listopada 1906 r. przenosi się strajk na młodsze roczniki tak , że w tych rocznikach na ogólną liczbę 45 dzieci , strajkowało 38 . Wobec tego , 92 dzieci na ogólną liczbę 100 . Ludność tutejsza stała twardo przy swoich żądaniach , o czym świadczy długotrwałość strajku , pomimo nakładania różnych kar na dzieci . Kary był również nakładane na rodziców przez nauczyciela Gudryjana jak i władze pruskie . Celem załamania strajku tego , nauczyciel karał chłostą , aresztem , władza szkolna zarządza , aby odbywała się nauka całodzienna . Rodziców , którzy nie przysłali dzieci po południu , karze się grzywną w wysokości 1 marki za każde nie przybycie , które mimo odwołania się do sądu wyższej instancji muszą płacić . Władza szkolna grozi w końcu , ze  nie zwolni ze szkoły te dzieci , które nadal będą strajkowały . Dopiero zagrożenie kar egzekucyjnych załamuje strajk w dniu 1 sierpnia 1907 r. Dawniejszemu sołtysowi , panu Szymkowi , odebrały władze pruskie urząd sołecki ,gdyż solidaryzował się z ruchem strajkowym ( nie posyłał swego syna ) i zakazał  swemu synowi odpowiadać w języku niemieckim . Urząd ten otrzymał  Niemiec Fröhlich Gustaw jako sołtys komisaryczny . Duszą całego tego ruchu był ks. Prob. Kiliński , ówczesny proboszcz w Piłce , który miał w każdej wiosce swoich mężów zaufania , którzy z nim współpracowali .

Budynek szkolny wybudowano w 1910 roku, a  część, w której obecnie znajduje się przedszkole powstała wcześniej. W niej to odbył wyżej opisany strajk .Przed wojną do szkoły uczęszczały dzieci z pobliskich wsi. W czasie II wojny światowej polskie dzieci musiały chodzić do szkoły w Chełście(na polskiej stronie). Do szkoły w Kamienniku mogły uczęszczać tylko niemieckie dzieci. W szkole odbywały się też liczne spotkania władz okupantów.

Po oswobodzeniu Polski z okupacji niemieckiej szkoła się odrodziła i poprowadziła ją Pani Wanda Sadowska. Pani Sadowska miała wielkie problemy , gdyż szkoła była rozkradziona z wszelkich pomocy dydaktycznych , a także mebli. Otwarcie szkoły miało miejsce dnia 1 grudnia 1947 roku, co było wielkim wydarzeniem. Pani Sadowska prowadziła szkołę przez 10 lat. Był to trudny czas dla odbudowującej się po wojnie Polski jak i też dla szkoły, mimo różnych trudnościnauczycielka znalazła wspólny język z mieszkańcami Kamiennika i zorganizowała wiele imprez dla dzieci.

Od 1 września 1957 roku stanowisko nauczycielki w Kamienniku objęła Pani Irena Malich, która rozpoczęła pracę od szeregu remontów. Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły bardzo pomagali przy pracach oraz ofiarowali pieniądze na zakup materiałów : siatka, drut, cement, słupki itp. Edukacja w Kamienniku trwała 4 lata, dalszy etap nauki odbywał się w Chełście. Pani Malich uczyła przez 16 lat-obecnie mieszka w Czarnkowie .

 Wycieczka zorganizowana przez – panią Irenę Malich .

Z dniem 1 września 1973 roku cały majątek szkoły w Kamienniku przeszedł we władanie szkoły w Chełście.                                                                                                                                 Przez lata swojej pracy Pani Irena Malich dała się poznać jako dobry pedagog, wychowawca oraz organizator, a jej wychowankowie, dziś już 50-latkowie i 60-latkowie ,wspominają ją bardzo ciepło .W roku 1961.1wrzesnia początek działalności  przedszkola , które prowadziły:

Panie Maria Staśkiewicz, Wisława  Starzyńska, Urszula Szymańska i Barbara Śliwińska. Kucharką była Pani Eugenia Boch. Równocześnie z przeniesieniem  szkoły do Chełstu rozwiązano przedszkole. Na jego miejscu powstał klub dla młodzieży, który prowadziły Panie Czesława Freiwald, Irena Tymek, Stanisława Tymek.

Dzięki pracownikom zakładu „Centra” ,na czele z kierownikiem Panem Andrzejem Dolnym, w 1980 roku przedszkole zostało reaktywowane. Przedszkolanką została Pani Bożena  Bździel, a kucharką Pani Genowefa Gapska. Zrobiono remont przedszkola.

W 2006 roku Pani Bździel przeszła na emeryturę, a nową przedszkolanką została Pani Renata Smuga. Na miejsce Pani Gapskiej przyszła Pani Bogumiła Krystek.

Budynek szkolny w którym  znajduje się w jednej części przedszkole a  w drugiej – świetlica wiejska z kuchnią.

 Przedszkolaki i uczniowie szkoły w Kamienniku

Poprzedni artykułHistoria Kamiennika – Kuźnia
Następny artykułHistoria Kamiennika – Sklep